Su Jumis sveikam gyvenimui Paslaugos internetu Reikia gydytojo?
Registruokitės čia

liepos25d.
2017-07-25   Dirbantiems ar besiilsintiems gamtoje medikai primena apie stabligės pavojų


Net menkiausias susižeidimas nešvariu aštriu daiktu gali tapti pavojingos infekcinės ligos – stabligės priežastimi.


Itin atidūs turėtų būti dirbantys žemės ūkio darbus ir leidžiantys laisvalaikį gamtoje, tačiau užsikrėsti stablige galima ir įsipjovus nešvariu peiliu skutant bulves, atliekant remonto darbus, įkandus gyvūnui.

Pernai Lietuvoje buvo užregistruoti 2 stabligės atvejai, kurie buvo užregistruoti Kauno ir Tauragės apskrityse. Susirgę asmenys buvo neskiepyti. Abiem atvejais susirgusieji buvo paguldyti į ligoninę ir suteikus reikiamą gydymą, pasveiko. Tačiau laiku nesuteikus pagalbos stablige užsikrėtusį žmogų gali ištikti mirtis.

Stabligė – sunki infekcinė liga

Ūmi infekcinė liga– gydoma reanimacijoje. Sergant šia liga prasideda skausmingi traukuliai, ligonis dūsta, nes dėl raumenų spazmų darosi sunku kvėpuoti, surakina žandikaulį, todėl žmogus negali išsižioti, kramtyti ir ryti maisto. Traukuliai gali trukti nuo kelių sekundžių iki kelių minučių. Kartais būna tokie stiprūs, kad lūžta kaulai, dantys. Bendra spazmų trukmė – maždaug 4 savaitės, o visiškai pasveikstama per kelis mėnesius. Taip pat gali būti vietinė stabligė – kai stabligės požymių pasireiškia tik apie užkrėstą vietą.

80% atvejų sergama paprastąja stablige. Dar gali būti naujagimių stabligė. Ja vaikelis gali susirgti pirmąją gyvenimo savaitę, jeigu mama niekad nebuvo skiepyta, o virkštelė nukirpta nesteriliais įrankiais, vaikelis gimė ir gyvena nešvaroje. Lietuvoje jau daug metų naujagimiai stablige neužkrečiami.

Stabligė sukėlėjas – bakterija Clostridium tetani

Stabligę sukelia aplinkoje plačiai paplitusios bakterijos. Jos patekusios į žaizdas pradeda gaminti stiprų nuodą – neurotoksiną, kuris pažeidžia nervų sistemą ir taip sukelia raumenų spazmus. Susirgti stablige rizikuoja įvairaus amžiaus žmonės, tačiau tai ypač pavojinga naujagimiams, nes liga neretai baigiasi mirtimi. Nespecifinė stabligės profilaktika – tinkamas žaizdų sutvarkymas. Nors tai neapsaugos nuo stabligės, bet išplautoje žaizdoje lieka mažiau užkrato. Pagrindinė profilaktikos priemonė yra vakcina – stabligės toksoidas, sužadinantis apsauginių antikūnų gamybą organizme.

Daugiausiai sukėlėjo sporų – dirvožemyje

Stabligės sukėlėjų sporos yra paplitusios visur, todėl apsikrėsti galima net užmynus ant stiklo šukės sode. Stabligę sukeliančios bakterijos veisiasi įvairiausių gyvūnų žarnyne, su išmatomis patenka į dirvožemį ir jame sporų pavidalu išbūna gyvybingos labai ilgai – mėnesius ar net metus. Su žole jos vėl patenka į gyvūnų žarnyną, ir taip ratas sukasi toliau. Tačiau sukėlėjams patekus į žaizdas susidaro jiems palankios beorės sąlygos,  pradedami gaminti neurotoksinai. Ypač pavojingi žemės ūkio, mėšlo tvarkymo darbai, nes mėšle yra ypač daug stabligės sporų. Susirgusieji stablige aplinkiniams nepavojingi.

Persirgus imunitetas neįgyjamas

Persirgus stablige ir pasveikus natūralus imunitetas nesusidaro. Norint apsisaugoti nuo stabligės, reikalingos trys DTP (kokliušodifterijosstabligės) vakcinos dozės kūdikystėje, papildomos 2 dozės antraisiais gyvenimo metais ir pradėjus lankyti mokyklą (6-7 metais), o paauglystėje (15-16 metais) ir vėliau suaugusiesiems kas 10 metų rekomenduojama skiepytis Td (stabligėsdifterijos) vakcina.

Pasiskiepyti šiuo  metu galima nemokamai, nes pagal Nacionalinę imunoprofilaktikos programą nuo 2009 m. vyksta planinė suaugusių asmenų, vyresnių nei 26 m. amžiaus, vakcinacija nuo difterijos ir stabligės valstybės biudžeto lėšomis.

Norintiems pasiskiepyti prašome kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Informacija parengta pagal Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro paruoštą medžiagą www.ulac.lt

Atgal Spausdinti