Su Jumis sveikam gyvenimui Paslaugos internetu Reikia gydytojo?
Registruokitės čia

rugpjūčio07d.
2017-08-07  Apsinuodijimas grybais

Prasidėjus grybų sezonui, į medikus kreipiasi vis daugiau apsinuodijusių grybais pacientų.


Galintys mirtimi pasibaigti apsinuodijimo simptomai nesiskiria nuo įprastų – pykinimas, vėmimas, viduriavimas. Iš Lietuvoje žinomų apie 400 grybų, nuodingų yra apie 40.

Dažniausiai nepatyrę grybautojai grybais apsinuodija nuodingus grybus supainioję su valgomais:

blyškioji musmirė gali būti supainiota su pievagrybiais, žalsvoji - su žalsvamėle umėde arba žaliuokėmis. Renkami mažai žinomi grybai, pasikliaujant netinkamais patarimais pvz. „nuodingi grybai nekirmyja“. Patirtis rodo, kad dažnai apsinuodijama vyresnio amžiaus ar turinčių regos sutrikimų žmonių rinktais grybais.

Sveikatos problemų gali sukelti ir geri, valgomi grybai.  Kadangi grybai yra sunkiai virškinamas maistas, žmonės, turintys jautresnę virškinimo sistemą gali jausti sunkumą epigastriume, pykinimą, sunkiais atvejais galimas vėmimas ir viduriavimas, net ir suvalgius gerų grybų. Tačiau šie simptomai praeina savaime po 2 – 4 valandų.

Apsinuodyti galima ir gerais, valgomais grybais, jei vartojami seni, ištižę, sukirmiję ar šalnų pakąsti grybai. Juose, irstant baltymams ir riebalams, susidaro amidų, aminų junginiai, galintys sukelti apsinuodijimams būdingus sveikatos sutrikimus.

Nuodingiausi grybai Lietuvoje yra žalsvoji ir blyškioji musmirės. Net viename grybe esantis nuodo amatoksino kiekis gali būti mirtinas. Šio toksino savybės nekinta termiškai ar kitokiu būdu apdorojant grybus. Apsinuodijimui amatoksino turinčiais grybais būdingas ilgas latentinis besimptomis periodas (6-48 valandos). Po latentinio – seka staigus simptomų pasireiškimas – atsiranda stiprūs pilvo diegliai, nuolatinis vėmimas, viduriavimas, kyla kūno temperatūra. Simptomams rimstant, pereinama į remisijos fazę, kurios metu žmogus jaučiasi gerai, nors laboratoriškai galima nustatyti sunkų kepenų funkcijos sutrikimą (kepenų fermentų, bilirubino koncentracijos padidėjimą). Negydant liga progresuoja iki gyvybei pavojingų būklių: galimas  stiprus kraujavimas iš virškinimo trakto, sunkūs metaboliniai galvos smegenų funkcijos sutrikimai, gali ištikti koma. Pacientai, apsinuodiję amatoksino turinčiais grybais, dažniausiai miršta dėl kepenų ar inkstų nepakankamumo.

Simptomai apsinuodijus grybais. Apsinuodijus grybais, simptomai pasireiškia ūmiai, o jų pobūdis priklauso nuo suvalgyto grybo rūšies ir jame esančių toksinų cheminės sudėties. Skiriamos keturios toksinų kategorijos:
Ląstelę pažeidžiantys nuodai (sukelia ląstelių žūtį ir organų funkcinį nepakankamumą);
Neurotoksinai (sukelia nervų sistemos pažeidimą – komą, traukulius, haliucinacijas, sujaudinimą); Virškinamąjį traktą dirginantys toksinai (sukelia pykinimą, vėmimą, pilvo skausmus, viduriavimą);
Disulfiramo tipo toksinai (šių medžiagų turintys grybai sukelia sveikatos problemų tik tuo atveju, jeigu  buvo vartotas alkoholis).

Apsinuodijimo grybais simptomus galima suskirstyti į dvi grupes:
Ankstyvieji, kurie pasireiškia po 30–60 min. suvalgius nuodingą grybą (vėmimas, pilvo spazmai, traukuliai ir kt.).
Vėlyvieji, atsirandantys po 6–72 val. (pykinimas, vėmimas, viduriavimas, galvos skausmai, traukuliai, haliucinacijos ir kt.). Kuo vėliau atsiranda simptomai (pykinimas, vėmimas, viduriavimas) tuo sunkesnis gali būti apsinuodijimas. Kadangi dažniausiai apsinuodijus grybais simptomai atsiranda ne iš karto, todėl dažnai neskubama kreiptis į gydytoją, o tai gali būti lemtinga klaida.

Pirmoji pagalba apsinuodijus grybais. Apsinuodijus grybais, kaip ir kitų apsinuodijimų atvejais, svarbu laiku suteikti pagalbą. Per pirmąją valandą, suvalgius nuodingų grybų, galima plauti skrandį, gerti aktyvintą anglį (1g – kilogramui kūno svorio) ir nedelsiant kreiptis į medikus.

Patarimai grybų mėgėjams:

Rinkite tik gerai Jums žinomus grybus;

Nevalgykite nepažįstamo žmogaus rinktų grybų;

Net ir vienas nuodingas grybas gali būti lemtingas;

Valgant grybus, nevartokite svaigiųjų gėrimų (nes jie gali suaktyvinti potencialiai nuodingus  toksinus);

Galima apsinuodyti ir valgomaisiais grybais, jeigu jie renkami seni, ištižę, sukirmiję, pakąsti šalnų (nes juose kaupiasi nuodingos medžiagos – amidai, aminai);

Persivalgiusiam ar sunkiai grybus virškinančiam žmogui pykinimas, sveikatos sutrikimai praeina per keltą valandų;

Kiekvienas apsinuodijimas grybais turi būti vertinamas kaip potencialiai pavojingas gyvybei, todėl būtina kreiptis į medikus.

TAIGI: turint nors menkiausią įtarimą, kad galėjot apsinuodyti grybais, kuo skubiau kreipkitės pagalbos į artimiausią gydymo įstaigą. Komplikacijų galima išvengti tik tuomet, jei pacientas laiku kreipiasi profesionalios pagalbos.

 

Parengta pagal Apsinuodijimų informacijos biuro prie SAM ir Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro pateiktą informaciją 

Atgal Spausdinti