Su Jumis sveikam gyvenimui Paslaugos internetu Reikia gydytojo?
Registruokitės čia

balandžio18d.
2017-04-18  Atopinis dermatitas

Atopinis dermatitas – viena sunkiausių odos ligų, kurios paplitimas pasaulyje nuolat auga. Šia liga dažniausiai serga vaikai ir jaunimas, nors gali sirgti ir suaugusieji.


Atopinis dermatitas pasireiškia varginančiu odos niežuliu, kas sukelia didelį diskomfortą ir gyvenimo kokybės pokyčius. Tad ką būtina žinoti apie atopinį dermatitą ir jo gydymą?

Kas yra atopinis dermatitas.

Atopinis dermatitas – tai lėtinė, pasikartojanti uždegiminė liga, kuriai būdingi niežtintys uždegiminiai odos pažeidimai.  Ši liga yra nepiktybinė ir neužkrečiama. Dažnai ji siejama su alergine bornchų astma, alerginiu rinokonjunktyvitu. Ja dažniausiai susergama kūdikystėje ar ankstyvoje vaikystėje. Dauguma pacientų iš jos išauga, todėl ji laikoma „vaikiška liga“

Ligą predisponuojantys veiksniai.

Manoma, kad atopinis dermatitas atsiranda dėl tam tikrų genetinių veiksnių, sąlygotų žmogaus imuninės sistemos pokyčių ir aplinkos veiksnių sąveikos. Kad paveldimumas turi įtakos atopinio dermatito atsiradimui, patvirtina faktai, kad juo dažniau serga vaikai, kurių šeimose yra sergančiųjų šia liga. Imuninės sistemos pokyčiai pasireiškia padidėjusiu arba netipiniu jautrumu dirgikliams - alergenams.

Dažniausiai  bėrimą išprovokuojantys alergenai:

Kūdikiai dažniausiai būna alergiški: 

Karvės pieno baltymams,
Kiaušiniams,
Kviečiams,
Žuviai,
Sojai. 

Vyresni vaikai gali būti alergiški ne tik šiems produktams,  ligą gali provokuoti ir aplinkoje esantys alergenai: 

Namų dulkių erkės,
Gyvūnų kailis,

Žiedadulkės,
Cheminiai dirgikliai,
Mikroorganizmai ir kt. 

Kokie yra atopinio dermatito simptomai?

Pažeidimo vietoje oda išsausėja, sukietėja, parausta, darosi šiurkšti, gali atsirasti pūslės, žaizdos. Atopinio dermatito bėrimą niežti, todėl dažni nukasymai, gali prisidėti infekcija. Atopinis dermatitas dėl niežtinčio bėrimo dažnai sukelia didelį diskomfortą ir gyvenimo kokybės pokyčius. Vyresniems vaikams gali nukentėti mokymosi efektyvumas, darbingumas.

Bėrimo vieta ir pobūdis priklauso nuo amžiaus. Kūdikiams ir mažiems vaikams iki 4 metų dažniausiai pažeidžiama kakta, skruostų oda, ausų kaušeliai, liemuo, alkūnės ir kelių sąnariai. Mažų vaikų bėrimas dažnai šlapiuojantis. Vyresnių vaikų, paauglių ir suaugusių bėrimas dažniausiai atsiranda kaklo, sprando srityse, alkūnių vidiniame paviršiuje, pakinkliuose, riešų, čiurnų zonose. Vyresnių vaikų ir suagusių bėrimas sausesnis, būdingi nukasymai, mazgeliai, patinimai.

Atopinis dermatitas pagal ligos eigą yra skirstomas į tris tipus:

Lengvos eigos -  liga pasireiškia nestipriu niežėjimu, nėra nukasymų ar nutrintų vietų;
Vidutinio sunkumo eigos -  niežulys yra ženkliai stipresnis, kai kur ant odos atsiranda nukasymų, hemoraginių šašelių;
Sunkios eigos -   didelis niežėjimas, niežėjimas būdingi priepuoliai, ant kūno yra daug nukasymų, nutrintų vietų, šašų.

Kaip diagnozuojamas atopinis dermatitas.

Atopinis dermatitas diagnozuojamas pagal odos pakitimų apžiūrą ir papildomai atliktų tyrimų rezultatus. Gali būti atlikti alerginiai odos mėginiai ir odos biopsijos mikroskopinis tyrimas.

Kokie pagrindiniai atopinio dermatito gydymo principai?

Alergeno pašalinimas. Svarbiausia ‒ pašalinti dermatitą sukeliančius alergenus: nevartoti alergizuojančių produktų, nenaudoti alergizuojančių priemonių. 

Apsauginio odos barjero atkūrimas. Oda gydoma emolientais, kurie  drėkina odą ir padeda atkurti apsauginį barjerą.

Uždegimo slopinimas. Efektyviausi vaistai, slopinantys uždegimo simptomus, yra gliukokortikosteroidai. Niežuliui slopinti gali būti skiriami antihistamininiai vaistai.

Infekcijos gydymas. Jeigu oda sergant atopiniu yra pažeidžiama, gali kilti infekcijos rizika. Kovai su infekcija gali būti skiriami antibiotiniai tepalai.

Dermatito gydymas. Ligą galima gydyti ir fototerapija arba fotochemoterapija. Šių procedūrų metu pažeista oda apšviečiama ultravioletiniais spinduliais, kurie gydo pažeistą odą.

Atopinio dermatito profilaktika

Norint išvengti atopinio dermatito paūmėjimo, būtina kasdien prižiūrėti odą: naudoti natūralias prausimosi ir skalbimo priemones, kontroliuoti dietą, dažnai vėdinti patalpas, vengti šiurkščių ir sintetinių audinių drabužių ir nuolat drėkinti išsausėjusią odą.vengti dirgiklių ir alergenų aplinkoje.

Atgal Spausdinti