Su Jumis sveikam gyvenimui Paslaugos internetu Reikia gydytojo?
Registruokitės čia

rugpjūčio01d.
2017-08-01  Kaip saugiai mėgautis saule

Ultravioletiniai (UV) saulės spinduliai skirstomi į UVA, UVB ir UVC. Ypač žalinga yra UVC spektro dalis, bet ji nepasiekia Žemės paviršiaus dėl atmosferoje esančio ozono sluoksnio, kuris nufiltruoja pavojingus spindulius.


Atmosferos ozonas – tai gyvybės apsauga nuo pavojingų UV komponentų. Iš bendro UV kiekio, pasiekiančio Žemės paviršių: apie 94% yra UVA ir 6% - UVB spinduliai.

UVA spinduliavimas yra intensyviausias anksti ryte ir vidurdienį, jis apie 400 kartų skvarbesnis už UVB spinduliuotę. UVB spinduliavimo maksimumas yra nuo 10 iki 14 valandos.


Ultravioletinės spinduliuotės poveikis sveikatai

Ultravioletiniams spinduliams būdingas didelis biologinis ir cheminis aktyvumas. Mažas jų kiekis veikia teigiamai: skatina vitamino D gamybą, stiprina organizmą, naikina ligas sukeliančias bakterijas. Todėl UV spinduliuotė naudojama net kai kurių ligų gydymui: žvynelinei, rachitui ar egzemai. Ilgalaikis UV spinduliuotės poveikis gali sukelti ūmius ar lėtinius odos, akių, imuninės sistemos susirgimus.

Oda. Oda yra žmogaus organas, kuris pirmiausiai pajunta saulės spindulius. Odos įdegis yra apsauginė organizmo reakcija į UV spindulių poveikį. Dažniausiai pasitaikantis ūmus UV poveikio sukeltas susirgimas – odos nudegimas. Ilgalaikis UV poveikis skatina odos degeneraciją, ankstyvą senėjimą, gali sukelti odos vėžį. Odos vėžys gali būti melanominis – tai  piktybiškiausia vėžio forma  ir ne melanominis. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, kasmet nustatoma apie 132 tūkstančiai melanomų ir daugiau nei 2 milijonai kitų vėžinių odos susirgimų. Specialistai pabrėžia, kad laiku diagnozavus melanomą, 97 %  pacientų išgydomi.

Daugiau nei 90% ne melanominio vėžio atvejų konstatuojama I ir II odos tipo žmonėms.

Odos tipai:

I tipas Oda ypač šviesi, strazdanota, akys mėlynos, plaukai rusvi, sunkiai įdega, nudega (pūslės)

II tipas Oda šiek tiek tamsesnė, retos strazdanos, plaukai šviesūs, akys mėlynos ar žalios, įdega  

silpnai, didelis polinkis į nudegimą.

III tipas Oda šviesi iki šviesiai rudos, plaukai rudi, akys pilkos ar žalios, gerai įdega, nudega retai.

IV tipas Oda šviesiai ruda, plaukai juodi, akys rudos, labai gerai įdega, niekada  nenudega.

V tipas Natūraliai ruda oda.

VI tipas Natūraliai juoda oda.

Akys. PSO duomenimis 20% kataraktos atvejų yra sukelta UV poveikio. Fotokeratitas (ragenos uždegimas), geltonosios dėmės degeneracija ir vokų odos vėžys – tai tik kelios ligos, kurias gali paskatinti UV spinduliavimas. Didesnę riziką susirgti šiomis ligomis turi žmonės, kurie daug laiko praleidžia vidurdienio saulėkaitoje tarp jų vaikai ir paaugliai.

Patarimai kaip apsisaugoti nuo žalingo UV poveikio:

  • Vasarą būtinai nešiokite saulės akinius su kokybiška apsauga nuo UV spindulių;
  • Nebūkite saulėje nuo 10 iki 14 valandos, kai saulės aktyvumas pats didžiausias. „Šešėlio“ taisyklė – jei Jūsų šešėlis trumpesnis už Jūsų ūgį, UV spinduliavimas yra intensyvus;
  • Reguliariai apžiūrėkite savo odą, o pastebėję odos ir pigmentinių apgamų pakitimus, kreipkitės į gydytoją;
  • Norint prailginti buvimo saulėje laiką, būtina naudotis apsauginiais kremais, losjonais ir t.t. Patartina, kad kremas saugotų nuo abiejų UV rūšių: UVA ir UVB.

Ar žinote kad:

  • daugiau kaip 50% dienos UV dozės tenka intervalui tarp 11 ir 14 val.
  • ploni debesys gali praleisti daugiau kaip 90% UV
  • smėlis atspindi iki 25% UV
  • vanduo praleidžia apie 95% UV, 40% prasiskverbia iki 0,5 m gylio

Parengta pagal:
Lietuvos hidrometeorologinės tarnybos informaciją internete: http://www.meteo.lt/ivair_ultra_spind.php;
PSO informaciją internete: http://www.who.int/uv/faq/uvhealtfac/en/index3.html

 

Atgal Spausdinti