Su Jumis sveikam gyvenimui Paslaugos internetu Reikia gydytojo?
Registruokitės čia

gegužės03d.
2017-05-03  Odos melanoma – kada reikia tikrintis nedelsiant

Medikai tvirtina, kad odos piktybinius susirgimus galima pastebėti reguliariai apžiūrint savo odą, o pastebėta ankstyvoje stadijoje liga, gali būti sėkmingai išgydoma.


Melanoma – agresyviausia odos vėžio forma, todėl verta prisiminti, kaip atpažinti grėsmingus odos pakitimus, ir kada kreiptis į medikus pagalbos.

Lietuvoje melanoma nėra labai paplitusi – ji sudaro apie 15 proc. visų odos vėžio atvejų. Melanoma dažniau serga vyresnio amžiaus asmenys, moterys beveik du kartus dažniau nei vyrai. Vidutinis sergančiųjų amžius – 55 metai. Pastaraisiais metais daugiausia melanomos atvejų nustatoma vyresniems nei 65 metų asmenims.

Odos sandara

Oda yra didžiausias žmogaus kūno organas, kurio bendras plotas apie 2 kvadratinius metrus. Pagrindinės odos funkcijos yra – apsaugoti organizmą nuo pažeidimų, infekcijų, palaikyti pastovią kūno temperatūrą. Odoje kaupiasi riebalai ir gaminamas vitaminas D. Odą sudaro trys sluoksniai:

1. Epidermis – paviršinis sluoksnis, kurį sudaro keturi ląstelių tipai: keratinocitai, melanocitai, Langerhanso ir Merkelio ląstelės. 

2. Derma  (tikroji oda), sudaranti pamatą epidermiui. Tai purus jungiamasis audinys, užpildytas kolageninėmis ir elastinėmis skaidulomis, nuo kurių priklauso odos stangrumas ir elastingumas. Dermoje išsidėsčiusios kraujagyslės ir limfagyslės, prakaito ir riebalinės liaukos.

3. Poodis arba hipoderma – giliausias odos sluoksnis, kuriame kaupiamas riebalinis audinys.

 

                                                                             

 

 
Paveikslėlio šaltinis: http://www.avevitaklinika.lt/ 


Odos navikai 

Odos navikai skirstomi į gerybinius ir piktybinius. Piktybiniams odos navikams priskiriamos 3 ligos – bazalioma, plokščialąstelinis vėžys ir melanoma, kurių piktybiškiausia yra melanoma. Gėrybinis auglys paprastai skiriasi nuo piktybinio tuo, kad jis neplinta, turi aiškią formą.

Apie melanomą

Ligos pavadinimas kildinamas iš graikų kalbos žodžio melas (kilmininkas melanos), reiškiančio juodas, tamsus. Tai labai greitai augantis ir plintantis piktybinis navikas. Melanoma visada piktybinis auglys,  o tai reiškia, kad ji gali plisti į kitas kūno vietas. Melanoma yra pikčiausias odos vėžio tipas, ji gali įsiskverbti giliai į odą, prasibrauti į limfmazgius ir kraują.

Kaip atsiranda ir vystosi melanoma?

Melanoma išsivysto iš apatiniame epidermio sluoksnyje esančių ląstelių melanocitų. Dėl tam tikrų priežasčių, melanocitai pakeičia savo formą ir struktūrą, bei pradeda sparčiai dalintis. Susidarius pakitusių melanocitų sankaupai – susiformuoja auglys – melanoma. Šios ląstelės gamina pigmentą melaniną, kuris suteikia odai spalvą.

Melanoma gali išaugti ir iš įgimto arba seniai įgyto apgamo. Manoma, kad 50 procentų melanomų išsivysto iš jau esančių gėrybinių odos navikų, o kitos iš naujai atsiradusių apgamų. Tipiška melanomos pradžia – nedidelė tamsiai ruda ar juoda dėmelė odoje arba pakitusi apgamo forma, spalva ir dydis. Dažniausiai melanoma vystosi keletą metų, tačiau kai kurie agresyvūs melanomos tipai gali išaugti ir per 3 mėnesius.

Melanomos etiologija ir rizikos veiksniai

Mokslininkai jau seniai siekia išsiaiškinti kas būtent sukelia melanomą ir kaip apsisaugoti nuo šios klastingos ligos.
Ligos rizikos veiksniai – tai bet kurie aplinkos veiksniai, paveldėtos savybės, įpročiai ir kt., dėl kurių poveikio didėja tikimybė, kad žmogus gali susirgti odos vėžiu. Tačiau teigti, kad jie tiesiogiai sukelia ligą – negalima. Melanomos rizikos veiksniais laikomi: ilgalaikis saulės spindulių poveikis, saulės nudegimai,  dirbtinis įdegis, apgamai, šviesi oda, šeimos istorija, buvęs vėžys, kitos paveldimos ligos, nusilpęs imunitetas.

Kaip atpažinti melanomą

Dažniausia melanomos vieta: ji gali atsirasti bet kurioje kūno vietoje, netgi ten, kur nepasiekia saulės spinduliai. Dažniausiai melanoma išsivysto ant liemens, kojų ir rankų.

Melanomos išvaizda labai įvairi. Daugelis melanomų yra tamsiai rudos arba tamsiai juodos. Dažnai jos apibūdinamos kaip besikeičiančios, neįprastos arba tiesiog bjaurios.

Pirmieji įspėjamieji melanomos požymiai - pakitęs apgamo dydis, forma, spalva, apgamo jautimas. Įspėjamuosius melanomos požymius lengviausia atpažinti pagal ABCDE metodą:

 • A (asimetrija) – apgamo abi pusės skirtingos formos;
 • B (kraštai) – dantyti, rantuoti, netaisyklingi ar neryškūs;
 • C (spalva) – juodi, rudi atspalviai, įdegio spalva, gali matytis balti, pilki, raudoni ar mėlyni ruoželiai;
 • D (diametras) – paprastai daugiau nei 6 milimetrai; navikas panašiai tokio dydžio, kaip trintukas pieštuko gale arba dar didesnis; pirmąkart aptikta melanoma gali būti ir mažesnė;
 • E (evoliucija) – keičiasi apgamo dydis, forma, spalva ar išvaizda arba apgamas pradeda augti sveikoje odoje. Melanomai pradėjus vystytis nuo seno esančiame apgame gali pakisti jo struktūra, apgamas gali sukietėti arba pasidaryti gruoblėtas. Kartais jis gali niežėti, kraujuoti, šlapiuoti, tačiau paprastai melanoma skausmo nesukelia.

 
Paveikslėlio šaltinis: http://www.santaroszinios.lt/


Kaip apsižiūrėti odą

Odą apsižiūrėti reikia gerai apšviestame kambaryje prieš veidrodį, kuriame matote save visu ūgiu. Būtų gerai, jei kitas asmuo apžiūrėtų galvos odą ir sprandą. Odą apsižiūrėkite tokia seka:

 • veidrodyje apsižiūrėkite kūną iš priekio ir nugaros, paskui pakelkite rankas ir apsižiūrėkite šonus;
 • sulenkite alkūnes ir atidžiai apsižiūrėkite išorinę ir vidinę dilbio, žasto dalį (ypač sunkiai matomą išorinę dalį) ir rankas;
 • iš visų pusių apsižiūrėkite kojas, pėdas, padus bei tarpupirščius;
 • praskirkite plaukus ir dalį sukelkite į viršų, laikydami rankoje veidrodėlį, apsižiūrėkite iš nugaros sprandą ir galvos odą;
 • su veidrodėliu rankoje apsižiūrėkite nugarą, lyties organus, sėdmenis.
  Būtinai kreipkitės į šeimos gydytoją arba dermatologą, jeigu pastebėjote vieną ar kelis iš šių pokyčių:
 • odos išaugą, atitinkančią ABCDE požymius;
 • naują odos išaugą;
 • įtartiną apgamo ar dėmelės pakitimą;
 • apgamo niežėjimą ar dilgčiojimą.

Dermatoskopijos reikšmė diagnozuojant melanomą

Vizualinė diagnostika pagal ABCDE kriterijus – tai pirmasis ir dažniausiai taikomas melanomos atpažinimo metodas. Tačiau vien šio metodo nustatant melanomos diagnozę nepakanka. Šiam tikslui pasiekti yra pasitelkiamas instrumentinis melanomos diagnostikos metodas – dermatoskopija. Tai neskausmingas melanomos ankstyvosios diagnostikos metodas, atliekamas optiniu prietaisu – dermatoskopu, padidinančiu tiriamą objektą keletą kartų. Skaitmeniniais dermatoskopais odos darinius galima padidinti iki 100 kartų. Visų tipų dermatoskopiniai  tyrimai neinvaziniai ir nekenksmingi. Jie padeda gydytojui greitai ir tiksliai nustatyti diagnozę, todėl daugeliu atvejų neprireikia biopsijų.

Melanomos gydymas

Ankstyvose stadijose melanomą dažnai galima išgydyti chirurginiu būdu. Kuo anksčiau melanoma randama, tuo lengviau ją gydyti. Ir tuo didesnė tikimybė, kad gydymas bus sėkmingas. Manoma, kad anksti nustačius ligą, išgydyti galima apie 97%  pacientų, kuriems buvo nustatyta melanomos diagnozė.

Patarimai, kaip sumažinti riziką susirgti melanoma

 • Saugokitės kenksmingų UV saulės spindulių.
 • Nesideginkite saulėje nuo 11 iki 16 val., šiuo laiku UV spindulių poveikis ypač stiprus, todėl oda ne įdega, o nudega.
 • Per karščius vilkėkite drabužius, maksimaliai uždengiančius odą.  
 • Jeigu vartojate vaistus, būtinai pasiteiraukite pas gydytoją ar vaistininką dėl galimo šalutinio poveikio veikiant UV spinduliuotei.
 • Naudokite apsauginius kosmetinius preparatus su UV spindulių filtrais, kurių saulės apsaugos faktorius (SPF) ne mažiau kaip 15, o vaikams ir šviesios odos žmonėms – SPF 30.
 • Reguliariai apsižiūrėkite visą kūno odą ir įdėmiai apžiūrėkite vaikus. Patikrinkite, ar nėra pakitusių apgamų, strazdanų, ar nepasikeitė odos spalva.
 • Jeigu šeimoje yra buvę melanomos atvejų, visiems šeimos nariams reikėtų reguliariai tikrintis dėl melanomos pas šeimos gydytoją, o dar geriau – pas gydytoją dermatologą.

Ir dar...

... jeigu išaugo naujas neįprastos išvaizdos apgamas, toks tarsi „bjaurusis ančiukas“, didelė tikimybė, kad tai melanoma.

...  jeigu bent vienas iš išvardintų melanomos simptomų ar požymių jums kelia rūpesčių, būtinai pasitarkite su gydytoju.

...   jeigu pastebėjote, kad odoje atsirado įtartinų dėmių ar naujų negyjančių darinių arba pasikeitė apgamo forma, spalva, pradėjo kraujuoti ar skaudėti, nedvejokite ir neatidėliokite vizito pas šeimos gydytoją arba gydytoją dermatologą. Anksti diagnozuota melanoma dar nebūna išplitusi į kitus audinius ar organus, todėl ją galima išgydyti.

Tekstas paruoštas remiantis informacija pateikta svetainėse: http://www.nvi.lt/?page_id=3459&lang=lt;
https://www.iveikvezi.lt/melanoma/; http://www.odosnavikai.lt/index.asp?DL=l&ParentID=16&TopicID=41

Atgal Spausdinti