Su Jumis sveikam gyvenimui Paslaugos internetu Reikia gydytojo?
Registruokitės čia

gegužės21d.
2018-05-21  Gydytoja papasakojo apie dažną ligą, kuri neretai ignoruojama: įspėja, kuo gali baigtis

Pasaulyje kas ketvirtas žmogus skundžiasi širdies ritmo sutrikimais. Arterinės hipertenzijos ignoruoti negalima, todėl Antakalnio poliklinikos šeimos gydytoja Aušra Tomkutė sutiko pasidalinti žiniomis, kurios gali pravesti kiekvienam kasdienėje veikloje.


 

Kas yra arterinė hipertenzija?

Arterinė hipertenzija, arba padidėjęs kraujospūdis, itin dažna liga ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. Ji diagnozuojama, kai sistolinis („viršutinis“) kraujo spaudimas yra didesnis nei 140 mm Hg arba diastolinis („apatinis“) kraujo spaudimas – didesnis nei 90 mm Hg, ,rašoma pranešime spaudai.

Negydoma arterinė hipertenzija ypač pažeidžia smulkiąsias kraujagysles, dėl to ilgainiui blogėja inkstų funkcija, o esant nuolat aukštam kraujospūdžiui, storėja širdies raumuo, dėl ko palaipsniui vystosi širdies nepakankamumas. Pacientui, kurio kraujospūdis nuolat aukštas, ženkliai išauga širdies ir kraujagyslių (t.y. miokardo infarkto, insulto) bei inkstų ligų rizika.

„Arterinė hipertenzija gali būti pirminė ir antrinė. Pirminė hipertenzija yra dažniausias hipertenzijos tipas, kuris nustatomas 95 proc. pacientų, kurių kraujospūdis padidėjęs. Dažnai stebimas genetinis polinkis sirgti pirmine hipertenzija, tačiau jos išsivystymui įtakos turi ir aplinkos veiksniai: nutukimas, gausus druskos naudojimas, nejudra, rūkymas, nesaikingas alkoholio naudojimas ir kt. Pirminės arterinės hipertenzijos paplitimas didėja su amžiumi. Taigi, nustačius pirminę arterinę hipertenziją, negalime įvardinti vienos konkrečios priežasties, kurią išsprendę, galėtume normalizuoti kraujospūdį. Pirminė arterinė hipertenzija – lėtinė liga, kurios gydymas trunka visą gyvenimą“, - pasakoja A. Tomkutė. Antrinė hipertenzija nustatoma retai, tik 5 proc. pacientų, kuriems yra padidėjęs kraujospūdis. Antrinės hipertenzijos atveju gali būti nustatyta konkreti priežastis, kuri lemia aukštą kraujospūdį, pvz. endokrinininės, inkstų ligos, medikamentų šalutinis poveikis ir t.t. „Dažnai žmonės aukštą kraujospūdį linkę sutapatinti su emocine įtampa. Taip pat žinoma, kad apie 30 proc. žmonių, kurie serga hipertenzija, net nenumano, kad jų kraujospūdis yra gerokai didesnis nei normalus“, - teigia gydytoja.

Hipertenziją sukelia įvairios priežastys

Neišvengiamai turime kalbėti apie pirminės arterinės hipertenzijos rizikos veiksnius – tam tikras medicinines būkles, nesveikus įpročius ir genetinį polinkį. Deja, kai kurių rizikos veiksnių mes negalime kontroliuoti. Iš nekontroliuojamų rizikos veiksnių dažniausiai literatūroje išskiriami šie: amžius, vyriška lytis, rasė. Esant tam tikroms medicininėms būklėms, pvz.: cukrinis diabetas, rizika susirgti arterine hipertenzija taip pat padidėja.

Gydymas trunka visą gyvenimą

Arterinė hipertenzija gali būti pirminė, kai nenustatoma ligą sukėlusi priežastis, ir tik retais atvejais – antrinė, kai diagnozuojama aukšto kraujospūdžio priežastis, kurią kai kuriais atvejais galima visiškai išgydyti ir taip normalizuoti kraujospūdį. „Deja, didžiajai daliai pacientų arterinė hipertenzija būna pirminė, todėl šiai pacientų grupei itin svarbu gydytojo paskirtus vaistus vartoti kasdien, tuo pačiu paros metu ir suvokti, kad arterinės hipertenzijos gydymas truks visą gyvenimą“, - pasakoja Antakalnio poliklinikos šeimos gydytoja A. Tomkutė. Ligos galima išvengti „Nerūkyti, saikingai vartoti alkoholį, sveikai maitintis – taip reguliuojant savo svorį ir nepadauginant druskos. Taip pat labai svarbu reguliarai sportuoti,“ – teigia gydytoja A. Tomkutė.

Ligos galima išvengti

„Nerūkyti, saikingai vartoti alkoholį, sveikai maitintis – taip reguliuojant savo svorį ir nepadauginant druskos. Taip pat labai svarbu reguliarai sportuoti,“ – teigia gydytoja A. Tomkutė.

Sveikas gyvenimo būdas gali padidėti išvengti arterinės hipertenzijos

Gyvenimo būdo pokyčiai – tai vienas svarbiausių veiksmų, kurio turėtų imtis pacientas, sergantis arterine hipertenzija. Sveikas gyvenimo būdas gali padėti išvengti ar atitolinti arterinės hipertenzijos išsivystymą.

A. Tomkutė tegia, kad gyvenimo būdo pokyčiai ligos pradžioje gali padėti išvengti gydymo vaistais, o jau esant vaistais reguliuojamam kraujospūdžiui gali padėti sumažinti vaistų dozes ir geriamų tablečių skaičių. Taigi, sveika gyvensena rekomenduojama kiekvienam žmogui.

Gydytoja turi keturis sveiko gyvenimo būdo patarimus:

  • Pirmiausia, venkite druskos. Nesūdykite maisto papildomai. Moksliniai tyrimai rodo, kad sumažinus druskos kiekį iki 5 g per dieną, kraujospūdis sumažėja 4-5 mmHg.
  • Venkite alkoholio. Alkoholio ribojimas gali padėti sumažinti kraujospūdį iki 2 mmHg.
  • Maitinkitės sveikiau. Valgykite daugiau šviežių, sezoninių daržovių ir vaisių (300-400 g/d). Rinkitės tik neriebius pieno produktus. Į savo racioną įtraukite pilno grūdo produktus. Prisiminkite ankštines kultūras. Venkite sočiųjų riebalų ir cholesterolio. Bent du kartus per savaitę valgykite žuvį.
  • Mitas, kad kava „kelia“ kraujospūdį. Nėra mokslinių įrodymų, kad hipertenzija sergantys žmonės turėtų atsisakyti kavos.

Skaitykite daugiau: https://www.delfi.lt/sveikata/iveik-liga/gydytoja-papasakojo-apie-dazna-liga-kuri-neretai-ignoruojama-ispeja-kuo-gali-baigtis.d?id=77944333

Atgal Spausdinti