Su Jumis sveikam gyvenimui Paslaugos internetu ...
...

 

gegužės19d.
2020-05-19  Karantino metu paūmėjo diabetinės pėdos problemos. Gydytoja pataria, ką daryti

Cukrinis diabetas – lėtinė endokrininė liga, pasireiškianti padidėjusiu gliukozės kiekiu kraujyje.


Pagal patologijos priežastį skiriamas I ir II tipo diabetas. Pastarasis simptomiškai pasireiškia ne iš karto. Komplikacijos, nepaisant skirtingos ligos eigos, panašios ir sukelia rimtus sutrikimus: inkstų, širdies ir kraujagyslių pažeidimą, regos, lytinės sistemos funkcijos  sutrikimus, jutimo sutrikimus kojose ir kt.

Kraujagyslių ir nervų pakenkimas, imunosupresija, pėdų deformacijos ir Achilo elastingumo sumažėjimas dėl sausgyslių glikacijos apie ketvirtadaliui pacientų nulemia CD palydovę – diabetinę pėdą. Tai negyjančios pėdos žaizdos/opos, infekcija. Jų aktyviai negydant, vystosi kaulų osteomielitas - infekcija. Ši komplikacija neretai baigiasi pėdos ar kojos amputacija. Kartais dėl infekcijos išplitimo ši komplikacija gali baigtis mirtimi.

Pacientas turi suprasti, kad glikemijos kontrolė, gydymas, mitybos režimas, dėmesys pėdų higienai yra svarbiausi sėkmingo gydymo veiksniai. Pacientai turi lankytis diabetinės pėdos specializuotuose kabinetuose, išsitirti pėdos biomechaniką dėl padidėjusių jėgų į tam tikrus taškus įvertinimo ir opų vystymosi profilaktikos, lankytis pas ortopedus, endokrinologus, terapeutus.

Labai svarbu patogi avalynė, specialūs vidpadžiai, Achilo tempimo pratimai, sumažinantys pėdas veikiančias deformacines jėgas.

Pacientams yra gaminami specialūs vidpadžiai GS-8, kurie išliejami iš kelių skirtingo kietumo medžiagų. Kietesnės naudojamos išlaikyti skersinį, išilginį pėdų skliautus. Ties padidėjusio traumavimo zonomis (žaizdomis, nuospaudomis, deformacijomis) yra frezuojamos įdubos, kurios užpildomos amortizuojančia medžiaga (iki 25 ShA pagal Šoro skalę). Tai sumažina naujų opų formavimąsi, padeda gyti jau esančioms žaizdoms dėl krūvio mažinimo jų srityje. Vidpadžiai gaminami individualiai pagal kiekvieno paciento pėdą. Jie yra kompensuojami pagal numatytą tvarką visiškai arba dalinai, su gydytojo endokrinologo rekomendacijomis ir ortopedo traumatologo, chirurgo, reabilitologo siuntimu.

Taip pat esant pado, pirštų opoms, galima naudoti apkrovą sumažinančius pooperacinius pusinius batus su pakulne, kurie netrukdo minti kulnu, judėti čiurnai, tačiau apsaugo distalinę pėdos dalį nuo tiesioginio krūvio.  

Profilaktikai galima rinktis specialius ortopedinius patogius batus su atraumatišku vidumi, pagamintu iš natūralių, minkštų medžiagų.

Jeigu turite klausimų, visada galite kreiptis į kompetentingus specialistus, ortopedijos įmones dėl profilaktikos ir savo sveikatos būklės gerinimo. Cukrinis diabetas neturi būti individualus paciento reikalas.

Būkite sveiki ir išlikite budrūs, užklupus šiai klastingai lėtinei ligai.

Parengė: gydytoja traumatologė Indrė Kuropatkinaitė

Atgal Spausdinti