Su Jumis sveikam gyvenimui Paslaugos internetu Reikia gydytojo?
Registruokitės čia

liepos01d.
2019-07-01  Storosios žarnos vėžys - svarbiausia laiku diagnozuoti

Storosios žarnos vėžys yra viena dažniausių onkologinių ligų Lietuvoje.


Ši liga klastinga, nes ilgą laiką nejaučiami jokie ligos požymiai, todėl dažnai Lietuvoje aptinkamas jau IV stadijos storosios žarnos vėžys. Jei nustatomas ankstyvų stadijų metu, jo gydymas gali būti efektyvus.

Pastebėta, kad storosios žarnos vėžys yra glaudžiai susijęs su socialiniais-ekonominiais veiksniais. Juo dažniau sergama išsivysčiusiose Vakarų valstybėse. Padidėjusį sergamumą lemia chemijos skverbimasis į buitį, didėjanti nervinė įtampa, riebaus ir kaloringo maisto vartojimas, viršsvoris, rūkymas, fiziškai neaktyvus gyvenimo būdas.

Svarbiausia – anksti diagnozuoti

Ankstyva storosios žarnos vėžio diagnostika labai svarbi, nes gydymo efektyvumas priklauso nuo ligos stadijos. Aptikus ir pašalinus gerybinius pakitimus jiems dar nespėjus supiktybėti ar esant ankstyvoms vėžio stadijoms, tikimybė visiškai pasveikti yra labai didelė. Anksti pradėjus tinkamai gydyti didžioji dalis pacientų pasveiksta ir kokybiškai gyvena daug metų.

Lietuvoje vykdoma storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa, finansuojama Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis.

Programos tikslas – pagerinti  ankstyvųjų šio vėžio stadijų diagnostiką ir sumažinti mirtingumą nuo šios ligos. Programa skirta asmenims nuo 50 iki 74 metų amžiaus, o priemonės taikomos vieną kartą per dvejus metus.

Pacientams, pagal programą nepatenkantiems į finansuojamų asmenų grupę, atliekami mokami tyrimai.

Dėl dalyvavimo programoje kreipkitės į savo šeimos gydytoją. Gydytojas paskirs atlikti nemokamą slapto kraujavimo išmatose testą (iFOBT). Tyrimas yra visiškai neskausmingas, atliekamas namuose. Jei testas yra teigiamas, pacientas siunčiamas nemokamai specialisto konsultacijai, kurios metu atliekamas sudėtingesnis ir žymiai tikslesnis žarnyno tyrimas – kolonoskopija.

Atgal Spausdinti