Naujienos
- Titulinis
- Naujienos
Antakalnio poliklinika ragina tėvus rūpintis vaikų dantų sveikata: padėti gali silantavimas
Prieš naujus mokslo metus mokyklinio amžiaus vaikams yra privaloma sveikatos patikra – į ją įeina ir dantų būklės įvertinimas. Gydytojai pastebi, kad didėja vaikų dalis, kurių dantys yra stipriai pažeisti ėduonies. Efektyviausias būdas jį pažaboti – silantavimas. Tai procedūra, kuri nieko nekainuoja, o rezultatas – ilgalaikis. Vos tik vaikui išdygsta pirmi nuolatiniai dantys jie yra padengti apsauga, silantais, kurie veiksmingai užkerta kelią susidaryti ėduoniui ir sutvirtina pačius dantis.
Silantai dengiami nuo 5-6 metų amžiaus
Vaikų dantys – jautrūs ir pažeidžiami. Kol jie išmoksta savarankiškai juos valytis ir susiformuoja tinkami burnos higienos įpročiai, sudėtinga dantis išlaikyti sveikus ir nepažeistus ėduonies. Veiksmingas ir klinikiniais tyrimais patvirtintas būdas apsaugoti mažamečių vaikų dantis, pasak gydytojos odontologės Erikos Grigaitytės - Ruzveltė, yra silantavimas.
„Silantas yra hermetizuojanti skysta plombinė medžiaga, kuria yra užpildomos gilios nuolatinių krūminių dantų vagelės ir duobelės. Tokiu būdu sudaroma mechaninė apsauga tarp danties ir žalingo burnos bakterijų poveikio“, – aiškina odontologė.
Ji pažymi, kad silantai vaikams dengiami nuo maždaug 5-6 metų amžiaus. Tokiu laiku jau pradeda dygti pirmieji nuolatiniai dantys.
„Nors pieninių dantų priežiūra yra svarbi, jie silantais nėra dengiami, nes neturi gilių vagelių. Silantais dengiami nuolatinių, dažniausiai krūminių ir prieškrūminių, dantų paviršiai. Be to, labai svarbu neuždelsti, nes dantys turi būti visiškai sveiki ir nepažeisti ėduonies“, – sako gydytoja ir nurodo, kad silantavimas vaikams atliekamas nuo pirmojo krūminio danties išdygimo iki 14 metų amžiaus.
Dantys efektyviau apsaugomi nuo bakterijų
Dantų silantavimas yra atliekamas jau daugiau nei 40 metų visame pasaulyje. Lietuvoje ši procedūra vykdoma nuo 2005 metų. Vaikų dantys nemokamai silantuojami gydymo įstaigose, kurios yra sudariusios sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis dėl šių paslaugų finansavimo. Antakalnio poliklinikoje kasmet atliekama apie 3000 silantavimo procedūrų. Gydytoja pažymi, kad skaičiams augti dar yra kur ir tėveliams vertėtų pasinaudoti silantavimo galimybe, nes nauda vaikų dantų būklei yra seniai įrodyta.
„Silantas yra slidi medžiaga, todėl juo padengtas dantis tampa lygesnis. To rezultatas – sumažinama galimybė dantų vagelėse kauptis patogeninėms bakterijoms ir maisto likučiams“, – esminį silanto privalumą išskiria E. Grigaitytė - Ruzveltė.
Ji taip pat papildo, kad ką tik išdygusių nuolatinių krūminių dantų vagelės nėra pilnai mineralizuotos, todėl yra jautresnės ėduonies atsiradimui. Silantuose esantis fluoras dalyvauja emalio mineralizacijoje – sustiprina dantį ir apsaugo nuo ėduonies atsiradimo.
Procedūra – visiškai neskausminga
Maži vaikai sunkiai išsėdi odontologo kėdėje be ašarų, ypač jei dantys yra gręžiami. Silantavimas yra viena tų retų procedūrų, kai gręžti dantų nereikia. Pasak gydytojos, tai yra greita, nesudėtinga, saugi ir visiškai neskausminga procedūra, todėl vaikai įprastai jos nebijo.
„Jeigu dantys yra tinkami silantavimui, jie nėra pažeisti ėduonies, tuomet jie nuvalomi šepetėliu ir specialia befluore pasta. Po to dantys nuplaunami vandens srove ir nusausinami, izoliuojami nuo seilių. Taip paruošti dantys jau gali būti silantuojami“, – koks būna pirmas silantavimo procedūros etapas pasakoja E. Grigaitytė - Ruzveltė.
Galiausiai, tęsia ji, procedūra užbaigiama įliejant į danties vageles silantą: „Kadangi silantas yra skaidri, skysta medžiaga, kuri yra sukietinama naudojant specialią šviesą, vaikui ši procedūra nesukelia jokio diskomforto. Iš to gimsta ir kitas geras dalykas, apsilankymas pas odontologą nesiejamas su neigiama patirtimi, kas svarbu ankstyvame amžiuje“.
Reikalinga reguliari patikra ir stebėjimas
Dantų priežiūra yra nesibaigiantis procesas ir su dantų silantavimu ji nesibaigia. Odontologė atkreipia dėmesį, kad silantai nėra amžini, todėl dažna dantų kontrolė yra būtina.
„Silantams reikalinga reguliari patikra ir stebėjimas, kad jie tinkamai atliktų savo paskirtį. Laikui bėgant silantai gali aptrupėti, atskilti ar iškristi. Taip atsitikus, dantys dengiami silantais pakartotinai“, – pažymi dantų gydytoja ir priduria, kad padengtų silantais dantų kontrolė atliekama po 3 mėn., vėliau – kiekvieno profilaktinio patikrinimo metu.
Ji taip pat primena, kad silantuotus dantis būtina prižiūrėti lygiai taip pat, kaip ir jais nepadengtus dantis. Todėl kokybiška kasdieninė burnos higiena (dantų valymas du kartus per dieną, tarpdančių siūlo ir fluoro turinčių dantų valymo priemonių naudojimas) ir reguliarūs apsilankymai pas odontologą išlieka būtini.
„Silantai sumažina ėduonies atsiradimo riziką, tačiau nuo jo neapsaugo, ypač jei dantys yra prižiūrimi netinkamai“, – įspėja E. Grigaitytė – Ruzveltė.