Naujienos
- Titulinis
- Naujienos
Antakalnio poliklinikoje pradėtas atlikti modernus kiaušintakių pratekamumo tyrimas HyFoSy
Kas yra HyFoSy tyrimas?
HyFoSy kiaušintakių praeinamumo tyrimas – saugus, neskausmingas ir labai efektyvus kiaušintakių praeinamumo tyrimas su ExEm® putomis ultragarso kontrolėje - HyFoSy (angl. Hysterosalpingo Foam Sonography).
Kiaušintakių praeinamumo tyrimas yra vienas svarbiausių vertinant kiaušintakių būklę ir diagnozuojant nevaisingumą ar aiškinantis jo priežastis. Sutrikęs ar nepakankamas kiaušinatkių praeinamumas yra viena iš daugelio nevaisingumo priežasčių, diagnozuojamas apie 12-13% nevaisingų moterų.
2010 metais publikuota studija parodė pakankamą metodo jautrumą - 78% moterų nereikėjo atlikti histerosalpingografijos (HSG), nebuvo stebėta žymių pašalinių reiškinių. Nemalonūs pojūčiai makštyje, pasireiškę vos kelioms moterims ir praėjo baigus procedūrą. Net 19% moterų 3 mėnesių laikotarpyje buvo diagnozuotas spontaninis pastojimas po šios procedūros.
Šie tyrimai parodė, kad kiaušintakių praeinamumo tyrimai gali būti atliekami ir ambulatorinėmis sąlygomis, naudojant įprastinį echoskopą ir echogenines putas.
Kokie yra kiaušintakių pratekamumo ištyrimo metodai?
Pasaulyje naudojama keletas metodų kiaušintakių būklei įvertinti:
- histerosalpingografija (HSG);
- laparoskopija, panaudojant tam tikrus dažus;
- selektyvi salpingografija;
- kontrastinė histerosalpingo sonografija (HyCoSy).
Pastarasis metodas leidžia įvertinti ir šlapimo pūslės ribas, ir kiaušintakių būklę, procedūra gali būti atliekama naudojant standartinį echoskopą su vaginaliniu davikliu ambulatorinėmis sąlygomis. Procedūros jautrumas prilyginamas HSG.
HyFoSy yra pirmojo pasirinkimo kiaušintakių praeinamumo tyrimo metodas, po jo histerosalpingografija nereikalinga net 80% moterų diagnozuojant nevaisingumą.
HyFoSy yra „švarus“, saugus, embrionui ir vaisiui nekenksmingas (be rentgeno kontrastinių medžiagų), pigesnis tyrimo metodas, kurį gali atlikti vienas gydytojas ambulatorinėmis sąlygomis – moteriai nereikia gultis į ligoninę, tyrimas atliekamas per 15 minučių.
Kokie šio tyrimo privalumai?
Pagrindinis šio metodo privalumas – jį galima atlikti ambulatorinėmis sąlygomis, nereikalinga moters hospitalizacija į stacionarą. Tyrimo metu nenaudojami rentgeno spinduliai, neatliekama rentgeno nuotrauka, metodas yra saugesnis moteriai.
Tai mažai skausminga procedūra, jai paprastai nereikalingas nuskausminimas. Tyrimo eigoje vienu metu apžiūrima tiek gimdos ertmė, tiek kiaušintakiai, o rezultatai gaunami iškart ir, jei reikia, iškart gali būti parenkamas gydymas.
Kaip atliekamas Hyfosi tyrimas?
Atliekant HyFoSy, echogeninių putų pagalba kontrastuojami kiaušintakiai ir vertinamas jų praeinamumas. Atliekant tyrimą, čia pat iš ypač gryno vandens ir švirkšte esančios kontrastinės medžiagos yra gaminamos echogeninės putos, kurios specialaus labai plono kateterio pagalba iš lėto yra leidžiamos į gimdos ertmę. Tuo pačiu metu echoskopo monitoriuje yra stebimas putų pasiskirstymas pilvo ertmėje. Jei putos neprasiskverbia į pilvo ertmę, vadinasi toje pusėje (ar abiejose) kiaušintakiai yra nepratekami.
Visa procedūra užtrunka apie 15 minučių ir yra neskausminga.
Kaip pasiruošti procedūrai?
- Prieš procedūrą moters šlapimo pūslė turi būti tuščia.
- Procedūra negali būti atliekama mėnesinių metu. Tinkamiausias laikas procedūrai yra tarp 6 ir 10 ciklo dienos.
- Rekomenduojama vengti lytinių santykių nuo pirmos mėnesinių dienos iki tol, kol procedūra bus atlikta.
- Po procedūros lytiniams santykiams apribojimų nėra.
Kada procedūros atlikti negalima?
Absoliučios kontraindikacijos:
- Patvirtintas nėštumas;
- gimdos kaklelio piktybiniai navikai;
- ūminė dubens infekcija;
- kateterio įvedimo į gimdos ertmę.
- nenustatyto nėštumo rizika;
- buvęs negimdinis nėštumas;
- pasikartojančios dubens uždegiminės ligos anamnezėje;
- buvusi dubens operacija;
- endometriozė;
- labai didelės gimdos miomos;
- moters amžius virš 40 m;
- prasta spermos kokybė.
Pacientės prieš procedūra specialias putas gali įsigyti paskambinusios orders@viamedpharma.lt