Gimdos kaklelio vėžys – tai viena klastingiausių moterų ligų, kuri net šiais laikais dažnai nusineša jaunų moterų gyvybes. Viena pagrindinių mirtingumo priežasčių yra tai, kad liga progresuoja be jokių simptomų. Siekiant išvengti blogiausio, Antakalnio poliklinika atkreipia moterų dėmesį: prevencija yra ne rekomendacija, o būtinybė. Poliklinika kviečia į vykdomą gimdos kaklelio vėžio prevencijos programą, skirtą visoms moterims nuo 25 iki 59 metų (imtinai) amžiaus.
Pagal vykdomą programą, 25-34 metų amžiaus moterims kartą per 3 metus atliekamas gimdos kaklelio citologinis tepinėlis. Moterims, kurių amžius nuo 35 iki 59 metų, kartą per 5 metus atliekamas gimdos kaklelio aukštos rizikos žmogaus papilomos viruso tyrimas (AR ŽPV) ir gimdos kaklelio citologinio tepinėlio ištyrimas skystoje terpėje, jei AR ŽVP tyrimas teigiamas. Gavus tepinėlių rezultatus gali būti atliekama biopsija, leidžianti objektyviai patvirtinti arba paneigti ligos diagnozę.
Visi programoje atliekami tyrimai yra kompensuojami Valstybinės ligonių kasos, todėl pacientėms paslaugos nieko nekainuoja.
Antakalnio poliklinikos gydytoja akušerė-ginekologė Regina Giliasevičienė sako, jog dažniausias gimdos kaklelio vėžio sukėlėjas yra žmogaus papilomos virusas (ŽPV). Pastarasis plinta lytinių santykių metu, todėl jį nešioja tiek vyrai, tiek moterys, tačiau vyrams dažnu atveju jis nesukelia jokių pastebimų simptomų.
„Įprastai moters organizmas taip pat yra pajėgus virusą įveikti, tačiau tais atvejais, jei yra nusilpęs imunitetas, dažnai piktnaudžiaujama alkoholiu, ar tiesiog patiriamas ilgalaikis stresas, daliai moterų virusas organizme išlieka ir sukelia infekciją, kuri ilgai negydoma išsivysto į gimdos kaklelio vėžį“, – sako gydytoja R. Giliasevičienė.
Pasak gydytojos akušerės-ginekologės, ši liga klastinga tuo, kad ankstyvos stadijos gimdos kaklelio vėžys dažniausiai nepasireiškia jokiais simptomais. Tik vėliau, ligai pažengus, gali pasirodyti kraujavimai iš lytinių takų tuo metu, kai jų neturėtų būti. Pavyzdžiu, ne menstruacijų metu, po lytinių santykių ar pomenopauziniu laikotarpiu.
R. Giliasevičienė ramina, kad tokie simptomai iškart nereiškia, kad išsivystė vėžys, tačiau juos pastebėjus būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją akušerį - ginekologą ir atlikti paskirus tyrimus. „Aptikus gimdos kaklelio vėžį ankstyvojoje stadijoje, liga dažniausiai sėkmingai išgydoma“, – teigia Antakalnio poliklinikos gydytoja Regina Giliasevičienė ir priduria, kad prevencija yra geriausia gydymo forma.